Jehovovi svedkovia musia zaplatiť pokutu 12 000 eur za šírenie nenávisti

Zbor Jehovových svedkov v Belgicku musí zaplatiť pokutu 12 000 eur pre diskrimináciu a šírenie nenávisti voči bývalým členom. Rozhodol tak dnes súd v meste Ghent.

Na celý zbor Jehovových svedkov, ktorý sídli v obci Kraainem, bola podaná žaloba od bývalého Jehovovho svedka Patricka Haecka, ku ktorej sa pridali aj ďalší bývalí členovia. Rozhodnutie súdu je výsledkom vyše 5-ročného vyšetrovania (2015 – 2021), ktoré malo preukázať podozrenie zo spáchania trestného činu. Prokurátor v Gente zniesol proti celému zboru 4 obvinenia: podnecovanie diskriminácie na základe náboženského presvedčenia proti osobe a skupine a podnecovanie nenávisti či násilia voči osobe a skupine. Aj keď boli Jehovovi svedkovia už v minulosti terčom žalôb rôzneho typu, doteraz sa ešte nemal vyskytnúť prípad, v ktorom je predmetom žaloby celý zbor obžalovaný zo spáchania trestného činu.

Jehovovi svedkovia sú známi svojim negatívnym až nenávistným postojom voči bývalým členom, s ktorými nesmie udržiavať bežnú komunikáciu nikto, kto je naďalej súčasťou náboženstva Jehovových svedkov. Tento zákaz sa vzťahuje aj na prípady, keď sú rodičia odhováraní od akejkoľvek komunikácie so svojimi deťmi. Ako uviedol jeden z právnikov, Pieter-Bram Lagae, ktorý je zapojený do procesu: “Jehovovi svedkovia tvrdia, že sa musia bývalým členom vyhýbať ako moru.” Prípad finančným rozsudkom nekončí, keďže bývalí členovia chcú podať žalobu aj na európsky súd: “Toto je iba začiatok,” povedal Patrick Haeck, “ideme na európsky súd…Toto sa musí zastaviť všade.” Viac o postoji Jehovových svedkov voči bývalým členom nájdete na stránke jwfakty v sekcii Vylúčenie.

Zdroj správy:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Post comment