Nórska vláda ako prvá v Európe odobrala Jehovovým svedkom štátne uznanie pre ich politiku spoločenského vylučovania bývalých členov. Organizácia sa bráni pred súdom a tvrdí, že ide o porušenie náboženskej slobody. Ide len o byrokratický spor, alebo sme svedkami precedensu, ktorý môže ovplyvniť vzťah cirkví a štátu v celej Európe?
Strata uznania aj financií
V januári 2022 Nórske Ministerstvo pre deti a rodinu oznámilo, že ruší registráciu Jehovových svedkov ako náboženskej organizácie oprávnenej na verejnú podporu. Okrem straty štátnych dotácií to v praxi znamená aj koniec právnej moci sobášov uzatváraných v rámci organizácie.
„Náboženské spoločenstvo, ktoré porušuje základné práva, nemôže zároveň požadovať štátnu podporu a uznanie,“ uviedla v tom čase štátna tajomníčka Laila Bokhari.
Dôvodom bolo najmä praktizovanie „ostrakizmu“ – úplného prerušenia kontaktov s tými, ktorí opustia vieru alebo sú vylúčení. Ministerstvo to vyhodnotilo ako porušenie práva na rodinný a súkromný život, ktoré je chránené nórskou ústavou aj Európskym dohovorom o ľudských právach.
Prerušenie kontaktov ako duchovná prax?
Jehovovi svedkovia sa proti rozhodnutiu odvolali a obrátili sa na súd. Organizácia tvrdí, že ide o zásah štátu do náboženskej slobody a výkladu Biblie, konkrétne do praktiky tzv. „vylúčenia“ (ang. disfellowshipping), ktorá má podľa nich náboženské opodstatnenie.
„Sme obvinení z toho, že praktizujeme biblické učenie. Odmietame, že by sme niekoho nútili k prerušeniu kontaktov. Každý má slobodu rozhodnúť sa,“ uviedol hovorca Jehovových svedkov pre Nórsko v stanovisku na stránke jw.org.
Podľa oficiálnej literatúry organizácie sa však od veriacich očakáva, že prerušia kontakt aj s rodinnými príslušníkmi, ak sú vylúčení za „ťažký hriech“ alebo „odpadlíctvo“.
„Nemali by sme mať nič spoločné s takým človekom. Ak ťa bývalý člen rodiny kontaktuje, je správne neodpovedať.“
– Strážna veža, 15. júl 2011
Čo tvrdí vláda?
Nórske orgány sa opierajú o výpovede bývalých členov, ktorí hovoria o psychickej traume, strate rodinných väzieb a nátlaku zo strany náboženskej komunity.
„Dostali sme početné hlásenia o tom, že deti sú nútené prerušovať kontakt s rodičmi, so súrodencami alebo starými rodičmi, ak niekto z nich prestane veriť,“ uvádza ministerstvo vo svojej správe z decembra 2021.
Podľa nórskeho zákona o náboženských komunitách je dôvodom na odňatie uznania každá praktika, ktorá „ohrozuje základné ľudské práva alebo detskú integritu.“
Ministerstvo navyše vyčítalo organizácii, že v žiadosti o registráciu neuviedla úplne pravdivé informácie o svojich interných disciplinárnych pravidlách.
Sú argumenty Jehovových svedkov o vyhýbaní sa vylúčeným osobám skutočne založené na Biblii? Prečítajte si viac v našom článku Sú biblické argumenty pre nezdravenie vylúčených naozaj ,,biblické”?
Precedens pre celú Európu?
Prípad Jehovových svedkov v Nórsku môže vytvoriť právny precedens: ak súd potvrdí, že štát má právo odmietnuť podporu náboženskej organizácii, ktorá praktizuje formy sociálnej exklúzie, otvorí sa cesta aj pre iné krajiny EÚ, aby konali podobne.
V Belgicku napríklad v roku 2021 začala federálna prokuratúra vyšetrovanie Jehovových svedkov pre diskrimináciu a podnecovanie k nenávisti voči bývalým členom. V Holandsku i Dánsku sa diskutuje o sprísnení podmienok štátneho uznania cirkví. Podobne aj České ministerstvo kultúry dostalo návrh na zrušenie registrácie spoločnosti Jehovových svedkov.
Na druhej strane – v Rusku bola celá organizácia zakázaná ako „extrémistická“, čo bolo kritizované ľudskoprávnymi organizáciami ako neprimerané a politicky motivované. V porovnaní s tým je nórsky prístup právne presne definovaný a viazaný na konkrétne zásady ochrany základných práv.
Hranica medzi vierou a násilím
Kauza v Nórsku otvára dôležitú otázku: kde sa končí náboženská sloboda a kde sa začína duchovné a psychologické násilie?
Má štát právo odmietnuť podporu organizácii, ktorá síce nekoná fyzické násilie, no od svojich členov vyžaduje, aby prerušili všetky rodinné väzby s tými, čo už neveria? Jehovovi svedkovia tvrdia, že ide o „duchovné opatrenie“. Naopak, oponenti hovoria o psychickej tyranii a strate identity.
Súdne rozhodnutie v tejto kauze ešte nepadlo, no nech bude akékoľvek, bude mať dôsledky, ktoré presahujú hranice jednej severskej krajiny.
Tento článok obsahuje karikatúrne zobrazenie loga JW.ORG ako súčasť satirickej a kritickej reflexie náboženskej organizácie. Zobrazenie má výlučne spoločenský a publicistický charakter a nie je zamerané na komerčné využitie, propagáciu tovaru ani služieb.
Podľa § 38 ods. 1 písm. e) zákona č. 185/2015 Z. z. (Autorský zákon) je použitie autorského diela bez súhlasu nositeľa práv dovolené, ak ide o karikatúru, paródiu alebo pastiš, za predpokladu, že:
-
je zrejmé, že ide o upravené dielo,
-
takéto použitie nie je v rozpore s bežným spôsobom využitia pôvodného diela, a
-
nepoškodzuje neprimerane oprávnené záujmy autora alebo iného nositeľa práv.
Autor tohto článku neprezentuje upravené logo ako originálne a zámerne ho odlišuje kontextom, štýlom a satirickým tónom. Týmto sa výslovne vylučuje úmysel uvádzať verejnosť do omylu.
Vyhlásenie autora
-
Obsah tohto článku predstavuje kritickú reflexiu náboženskej organizácie Jehovovi svedkovia, založenú na verejne dostupných informáciách, historických faktoch a osobných alebo spoločenských skúsenostiach.
-
Článok nemá za cieľ podnecovať nenávisť, neznášanlivosť ani diskrimináciu voči jednotlivcom ani skupinám osôb na základe ich náboženského presvedčenia. Vyjadrenia v texte slúžia výlučne na podporu verejnej diskusie, obranu slobody slova a upozornenie na možné riziká dogmatických štruktúr v demokratickej spoločnosti.
-
Autor plne rešpektuje právo jednotlivcov na slobodu vierovyznania, no zároveň si vyhradzuje právo kritizovať a analyzovať činnosť náboženských inštitúcií, ktoré verejne pôsobia a ovplyvňujú životy svojich členov aj širšej spoločnosti.
-
Táto kritika je vedená v súlade so slobodou prejavu garantovanou článkom 26 Ústavy SR a článkom 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach, ktorý chráni právo vyjadrovať sa aj kriticky k náboženstvu, organizáciám a ich praktikám – pokiaľ to nie je spojené s výzvami na násilie alebo nenávisť.