5 vecí, na ktoré by si mali dávať pozor ľudia, ktorí odišli od svedkov

5 vecí, na ktoré by si mali dávať pozor ľudia, ktorí odišli od svedkov

Ľudia, ktorí odišli od Jehovových svedkov, sa so svojou skúsenosťou vyrovnávajú rôzne. Niektorí lepšie a rýchlejšie, iní horšie a dlhšie. V dnešnom článku sa pozrieme na 5 vecí, ktorým by ste sa mali vyhýbať, ak ste odišli od Jehovových svedkov alebo sa ešte len chystáte odísť.

1. Neprechovávajte nenávisť voči Jehovovým svedkom

Po odchode človek cíti krivdu, hnev a neraz až nenávisť. Vyhľadáva si kritické informácie o svedkoch a je náchylný uveriť čomukoľvek, čo podporuje jeho nový, negatívny obraz o nich. Niekedy to trvá mesiace, inokedy aj roky. Dávajte si však pozor. Hoci nemusíte už veriť v pravdu svedkov, negatívna či kritická informácia automaticky neznamená, že musí byť pravdivá. Buďte kritickí aj pri tomto type informácií rovnako, ako ste začali byť kritickí pri učení svedkov.
Pamätajte, že nenávisťou a hnevom netrestáte Jehovových svedkov, ale predovšetkým samých seba. Niekedy sa to môže aj odraziť na vašom zdraví. Jehovov svedok je človek ako každý iný, ktorý je mylne presvedčený o svojej pravde. Medzi svedkami sú rôznorodí ľudia, s rôznymi príbehmi a pohnútkami. Spomeňte si, že to, čo vás dnes rozčuľuje na svedkoch, je pravdepodobne presne to, ako ste sa vy svojho času správali a ako ste zmýšľali.
Nezovšeobecňujte – viera svedkov je napriek snahe vedúceho zboru o jednotný obraz veľmi rôznorodá a nie každý je taký uzavretý, ako sa môže na prvý pohľad zdať.

2. Nezanevrieť automaticky na Boha či náboženstvo

Nezovšeobecňujte svoju skúsenosť s náboženstvom svedkov na všetky náboženstva. Aj keď majú náboženstvá isté podobnosti, či už v oblasti viery alebo štruktúry, nemožno ich hádzať do jedného vreca. Kto to robí, nemá ani náhodou takú otvorenú myseľ, ako sa možno snaží presvedčiť seba či svoje okolie.
Podobne je to aj s vierou v Boha. Niektorí po odchode zanevrú na Boha, lebo ho vnímajú cez perspektívu svojej skúsenosti. V tomto bode nejdeme rozhodovať ani odporúčať, čo máte/nemáte urobiť. To, na čo chceme upriamiť pozornosť, je vyvarovanie sa extrémnych záverov, ktoré sú výsledkom bolestivej skúsenosti s náboženstvom Jehovových svedkov. Tento bod súvisí hneď s ďalším.

3. Nevymeňte jednu „organizáciu“ za druhú

Bežne sa stáva, že niektorí po odchode od svedkov začnú nadväzovať kontakty s inými kresťanskými spoločenstvami. Tu je potrebné pamätať, že podvedome môžete hľadať podobné hnutie ako boli svedkovia, s podobnou štruktúrou, organizáciou či jednoznačnými odpoveďami, aby ste vyplnili prázdno, ktoré po rozchode s učením Jehovových svedkov ostalo. Niektorí ľudia takto putujú a stále akoby hľadali iný variant organizácie a sú tak odsúdení sklamať sa opakovane.
Využite skúsenosť u svedkov vo váš prospech, nezabúdajte klásť otázky, overujte, hľadajte, spochybňujte, buďte otvorení a pokorní, no nie vo význame slepej podradenosti a poddajnosti, ako to učia svedkovia. Zmýšľajte kritickyneuspokojte sa s lacnými odpoveďami. Ideálne spoločenstvo nenájdete, pretože ideálni ľudia neexistujú. Všetci robíme chyby.

4. Nevyčítajte si, že ste boli svedkami a odišli ste

Výčitky, výčitky a ešte raz výčitky. Niečo, na čo si mnohí z nás spomenú ako na jeden zo znakov nášho pôsobenia v organizácii. Je až šokujúce, ako veľmi sú výčitky a pocity viny charakteristické pre toto náboženstvo. Až tak, že pretrvávajú aj v upravenej forme potom, čo sme od svedkov odišli. Už ste mali výčitiek za svoj život určite veľa. Pripomínajte si, že ako ľudská bytosť máte právo na chyby. Nevyčítajte si, že ste sa nechali oklamať. Uvedomte si, že ste len človek, ktorý podlieha množstvu vplyvov.
Výčitky, že ste sa nechali oklamať či zmanipulovať, sú prejavom vášho ukrivdeného ega, čo opäť nie je zdravé ani zrelé. Pre zdravý a plnohodnotný život je dôležité uzavrieť túto etapu. Netreba byť však naivný, človek sa aj po rokoch bude vracať do minulosti, dokonca aj melancholicky spomínať a možno občas pocíti aj ľútosť. Je to ľudské a je to prirodzené. Posuňte sa však ďalej. Vážte si možnosť, že ste človekom, ktorý si pokorne uvedomil (bez pokory človek ťažko odíde od svedkov) svoj omyl a zmenil kurz svojho života. Mnohí to, žiaľ, neurobia…
Čítaj tiež: Musia Jehovovi svedkovia podávať správu o tom, koľko hodín strávili vo zvestovateľskej službe?

5. Nežite rolu obete a neizolujte sa, život pokračuje ďalej…

10, 15, 30 alebo 50 rokov. Ľudia odchádzajú od svedkov po mnohých rokoch a pre rôzne dôvody. V živote je nutné ísť ďalej, pretože život sa nezastavuje. Neraz sa ako obete zasekneme pri nejakom probléme či epizóde, cez ktorú sa nevieme dostať dni, mesiace, roky… No to so zrelým, vyrovnaným a realistickým pohľadom na život nemá nič spoločné. Človek, ktorý ostal žiť v minulosti, nežije, pretože život prebieha len v prítomnosti.
Bohatý a plnohodnotný život možno žiť v ktoromkoľvek veku a dokonca aj v tých najhorších chvíľach, ako ukazujú skúsenosti pacientov s rakovinou. Tí neraz nachádzajú vnútornú vyrovnanosť, pokoj a vyšší zmysel na prahu smrti, keď sa lúčia so životom, s blízkymi a so svetom. Spoznávajte nových ľudí, komunikujte, neuzatvárajte sa do seba, nezmýšľajte o druhých dopredu ako o zlých ľudí pod vplyvom Satana, ako nás to svedkovia učili. Pravdou totiž je, že aký svet sa rozhodnete vidieť, taký aj uvidíte. Ak budete veriť, že všetci v tzv. svete sú sebeckí, bezcharakterní ľudia, budete si všímať práve takých a tí, ktorí takí nie sú, sa neujdú už vašej pozornosti.
Život ide ďalej, pamätajte na to…
Na záver by sme vás chceli poprosiť o podporu projektu JWfakty. Ak sa vám naše články páčia a pomáhajú vám, môžete našu tvorbu oceniť a podporiť darom. O spôsoboch podpory sa dočítate v časti Podporiť (odkaz tu).

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Post comment