Ďalšie prípady sexuálneho zneužívania zborovými staršími

Denník New York Post uverejnil nedávno správu o dvoch bývalých svedkoch, Heather Steele (48) a John Michael Ewing (47), ktorí sa chystajú podať žalobu na Spoločnosť Strážna veža. Obaja boli v mladosti sexuálne zneužívaní zborovými staršími.

Ewing bol od svojich 14 rokov zneužívaný “približne štyri až šesťkrát do týždňa” po dobu štyroch rokov. So starším trávil mnoho času vrátane zvestovania. Považoval ho za svojho mentora. Zneužívanie malo postupný priebeh a vyvrcholilo orálnym a análnym zneužívaním. Ako 21 ročný nahlásil zneužívanie svojmu otcovi. Ten ho poslal za staršími, ktorí ho nakoniec vylúčili za “homosexuálne správanie”. Ewing po 20 rokoch začal svoj prípad riešiť potom, čo videl ďalšieho staršieho sedieť pri raňajkách s mladým chlapcom. To mu pripomenulo jeho vlastnú skúsenosť.

Steele mala prvú skúsenosť so sexuálnym zneužívaním ako 2/3 ročná. V tomto období ju mal starší a rodinný priateľ Donald Nicholsonhladkať” v aute. K sexuálnemu zneužívaniu dochádzalo dokonca aj počas zhromaždení. V desiatich rokoch o tom povedala svojej matke. Tá neinformovala políciu, pretože je v moci Satana, namiesto toho kontaktovala zborových starších. Tí sa ju snažili presvedčiť, že nič z toho nie je pravda a len “máme zlé sny”. Odporúčili im obom modliť sa. Situácia sa začala riešiť až keď bol celý incident nahlásený polícii a Nicholson bol zatknutý.

Po prepustení bol Nicholson radostne privítaný späť vo svojom zbore a krátko na to začal slúžiť v odbočke Jehovových svedkov v New Jersey. Irwin Zalkin, Steelin advokát potvrdil, že jeho advokátska kancelária vie minimálne o ďalších 18 údajných Nicholsonových obetiach. V prípade Jehovových svedkov hovorí o “kultúre utajovania”. Členovia zboru, ale aj ľudia vonku, ktorým svedkovia klopú na dvere nevedia, že v ich blízkosti a hlavne v blízkosti ich deti sa môže pohybovať sexuálny predátor.

Tento a ďalšie prípady, ktoré sa stále dostávajú na svetlo potvrdzujú, že v prípade sexuálneho zneužívania organizácia Jehovových svedkov nepodnikala žiadne preventívne opatrenia, ktoré by reálne ochránili deti ich členov a deti ľudí “zo sveta”. Aj keď nemožno zovšeobecňovať správanie starších na jeden vzorec, početné skúseností obetí potvrdzujú, že starší sa v týchto prípadoch zachovali pasívne, neupozorňovali príslušné autority a obeti neverili. Nielen že tak spôsobili psychickú a fyzickú traumu dieťaťu, ale aj umožnili, aby sexuálny predátor naďalej mohol zneužívať ďalšie deti. Závažnosť týchto prípadov potvrdzuje aj fakt, že ústredie Jehovových svedkov v Amerike odmieta stále sprístupniť vlastnú databázu s menami a prípadmi ďalších sexuálnych zneužívaní.

Zdroj: New York Post (https://nypost.com/2019/08/12/former-jehovahs-witnesses-recount-years-of-sex-abuse-ahead-of-landmark-case/?fbclid=IwAR1IIV_x7W8YxHk0nLPlr1dWSKPm_bMKe8OKNwW_DEALqLw5qwtBYCdqsPw)

Všetky obrázky sú prevzaté z nypost.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Post comment