Jehovovi svedkovia musia zaplatiť 35 miliónov dolárov obeti sexuálneho zneužívania

Jehovovi svedkovia musia zaplatiť 35 miliónov dolárov obeti sexuálneho zneužívania

Jehovovi svedkovia musia zaplatiť 35 miliónov dolárov žene, ktorá tvrdí, že jej organizácia nariadila starším zbore v Montane, aby neoznámili jej sexuálne zneužitie v detstve zo strany člena zboru. Rozhodla o tom porota vo svojom rozsudku, na ktorý odkazuje portál nbcnews.

Sudca musí pokutu preskúmať a medzinárodná organizácia svedkov Jehovových – Watchtower Bible and Tract Society of New York – sa medzitým plánuje odvolať. Napriek tomu právnici 21-ročnej ženy uviedli, že stredajší verdikt je pre cirkev posolstvom, aby zneužívanie detí nahlasovala vonkajším orgánom.

Dúfajme, že tento odkaz je dostatočne hlasný, aby to spôsobilo, že organizácia zmení svoje priority tak, že začne uprednostňovať bezpečnosť detí, aby v budúcnosti neboli zneužívané ďalšie deti,“ povedal vo štvrtok advokát Neil Smith.

Úrad pre informovanie verejnosti vo svetovom ústredí Jehovových svedkov reagoval na rozsudok nepodpísaným vyhlásením.

Jehovovým svedkom sa hnusí zneužívanie detí a snažia sa ich pred takýmito činmi chrániť. Strážna veža sa snaží o odvolacie preskúmanie,“ uviedlo sa v ňom.

Desiatky prípadov

Prípad v Montane je jedným z desiatok prípadov, ktoré boli za posledné desaťročie podané po celej krajine a ktoré tvrdia, že svedkovia zle riadili alebo kryli sexuálne zneužívanie detí. Prípad, ktorý podnietil stredajšie rozhodnutie, sa týkal dvoch žien, teraz 32-ročnej a 21-ročnej, ktoré tvrdia, že ich a tretieho člena rodiny sexuálne zneužíval člen rodiny v Thompson Falls v 90. rokoch a v roku 2000.

Ženy tvrdia, že zneužívanie nahlásili starším cirkvi, ktorí vec riešili interne po konzultácii s organizáciou. Starší vylúčili páchateľa zo zboru v roku 2004, potom ho nasledujúci rok znovu prijali, uvádza sa v žalobe, a zneužívanie dievčaťa, ktoré má teraz 21 rokov, pokračovalo.

Obete sexuálneho zneužívania si nesú v sebe traumu do konca života

Obete sexuálneho zneužívania si nesú v sebe traumu do konca života. Zdroj: Pixabay

Porušenie zákona

V žalobe sa tvrdilo, že miestna a medzinárodná organizácia Jehovových svedkovia postupovali nedbalo a porušili zákon štátu Montana, podľa ktorého sú povinné nahlásiť zneužívanie vonkajším orgánom.

Ich národné ústredie, nazývané Strážna veža, kontroluje, kedy a či niekto v rámci ich organizácie nahlási zneužívanie detí,“ povedal Smith. „Strážna veža dala všetkým zúčastneným pokyn, aby túto záležitosť neoznamovali úradom.“

Právni zástupcovia svedkov v súdnych podaniach uviedli, že zákony Montany oslobodzujú starších od oznamovania „interného cirkevného konania o závažnom prehrešku člena kongregácie“ Organizácia tiež tvrdila, že medzinárodná organizácia (korporácia Strážna veža – poz. prekladateľa) nie je zodpovedná za konanie starších v Thompson Falls a že uplynulo príliš veľa času na to, aby ženy mohli podať žalobu.

Odškodné v desiatkach miliónov

Porota priznala 21-ročnej žene 4 milióny dolárov za jej zranenia, plus 30 miliónov dolárov ako trestné odškodnenie voči Strážnej veži a 1 milión dolárov ako trestné odškodnenie voči Kresťanskej kongregácii Jehovových svedkov, ďalšej korporácii svedkov, ktorá komunikuje so zbormi v USA.

Peňažné odškodnenie musí preskúmať súdny sudca a môže byť znížené. Zákon v Montane obmedzuje výšku trestnej škody na 3 % čistej hodnoty spoločnosti alebo 10 miliónov dolárov, podľa toho, ktorá suma je nižšia. Proti tomuto zákonu prebieha na Najvyššom súde Montany súdne konanie.

Porota zamietla tvrdenia, že cirkev mala nahlásiť zneužitie druhej ženy tým istým členom zboru. Porotcovia dospeli k záveru, že starší cirkvi nedostali oznámenie o zneužívaní 32-ročnej ženy v roku 1998, ako uviedla, a preto nemali povinnosť informovať úrady. Tretí člen rodiny, ktorý tvrdil, že bol zneužívaný, nebol žalobcom v súdnom procese.

Správa je upraveným prekladom článku Jehovah’s Witnesses ordered by jury to pay $35M to abuse survivor, pôvodný článok v angličtine nájdete v tomto odkaze.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Post comment