Starším zboru Bratislava – Biskupice, bratom a sestrám (Adrian Antal)

Od narodenia som bol vychovávaný v duchu učenia organizácie. Pred tromi rokmi som sa rozhodol dať sa pokrstiť. Už vtedy som mal o niektorých náukách pochybnosti, ale stále som si nahováral asi to, čo väčšina svedkov, že predsa nejde o ľudí, ale o Boha Jehovu. Dnes na 100% viem, že keď sa povie Jehova, rozumej pod tým organizáciu a výlučnú poslušnosť a oddanosť jej. Jehova sa stal len akýmsi synonymom. Dal som sa pokrstiť pretože som mal duchovný hlad a duchovné potreby. Problém bol v tom, že medzi mnou a Bohom stála práve organizácia a na zhromaždeniach som nadobúdal pocitu, že som na firemnom školení. Prestalo mi to dávať zmysel a keď sa vytratí zmysel, človek prestane byť spokojný a šťastný. Samozrejme chápem, že väčšina ma bude považovať za človeka veľmi pyšného pretože iná možnosť ani nie je. Všetko je buď čierne/biele, dobré/zlé. Keď zhodnotím sám seba myslím si, že s pýchou som problém nikdy nemal 🙂

Rád by som Vás všetkých uistil, že Jehovu Boha mám stále rád a taktiež jeho syna Ježiša Krista a že verím v písmo sväté – Bibliu. Vzťah medzi Bohom a človekom nie je podmienený nejakým členstvom v organizácií a ani nezaniká nejakým odchodom z nej. Boh Jehova je Bohom všetkých ľudí na tomto svete a nebolo by správe keby si nejaká organizácia, alebo cirkev na neho a pravdu, ktorú hlása Biblia uzurpovala niečo ako patent. Hovorí sa, že najťažšie je, že človek, ktorý org. opustí príde o rodinu a o blízkych priateľov. Nesúhlasím. Samozrejme, že je to ťažké a nepríjemné o čom svedčia aj niektoré prípady pokusov o samovraždu, ktoré prichádzajú zo zahraničia, ale podľa mňa je najťažšie si to všetko pripustiť. Myslím tým, pripustiť si, že tá “pravda“ nie je až tak pravdivá a nie všetko je v súlade s Bibliou. Na to, aby sa o tom človek presvedčil nemusí ani čítať takzvané odpadlícke články a ani mať kritického ducha. Stačí na to sedliacky rozum a čítanie Biblie bez pomoci Strážnej veže. Ak si je raz niekto istý, že to čo sa učí je pravda a nemá čo skrývať a utajovať, tak nemusí iných strašiť, že keď budú čítať články iného druhu ako len strážna veža a prebuďte sa, tak to nahlodá  jeho vieru, alebo bude pokarhaný. Nehovoriac o tom nezmysle s vysokými školami. Ja osobne vysokú školu mám a nikdy som o existencii Boha nepochyboval. Taktiež nie je žiadnou novinkou, že brat ktorý zastáva úrad staršieho, nemôže mať dieťa, alebo manželku študujúcu na vysokej škole. Ja viem len toľko, že kedysi pár storočí dozadu to fungovalo tak, že čím menej vzdelaní ľudia boli, tým viac sa dali ovládať a manipulovať. Kde v Biblii sa nachádza text, ktorý o tomto probléme hovorí?! Ja som ho zatiaľ nenašiel. Ťažko sa dá veriť tomu, že starší a vedúci zbor nepanujú nad vierou iných a nepridávajú im žiadne bremená. Výsledok je asi ten, že mnoho Jehovových svedkov je psychiatrických pacientov a trpí psychosomatickými ochoreniami.

Boh je láska a tomu stále verím. V organizácii som našiel lásku, ale podmienenú, našiel som tam strach, ktorého je tam veľa, tlak a psychickú manipuláciu. Našťastie sú to len ľudské zákony. Nikdy som nemal pocit nedostatočnosti len preto že nie som priekopník a nemám odrobených 70 hodin služby na ktorú musíte byť ešte aj schválený. Nerozumiem tej logike, že potrebujem schválenie nedokonalého človeka, aby som sa viac priblížil k Bohu. Raz mi bola položená otázka aký mám biblický dôvod, že nie som priekopník. Bratia a sestry, prosíííím! Biblický dôvod na to neexistuje! Nikde v Biblii nie je určené koľko ma kto slúžiť a za akých podmienok a pri akých dverách. Keď človek slúži Bohu, prečo si tu službu má vôbec zapisovať? A čo je to vlastne služba Bohu? Nie je to náhodou hlavne o tom, že pomôžem približným ktorí to potrebujú. Musí byť dosť rozpačité ak je niekto priekopník, zvoní od dverí k dverám, ale ingnoruje svojho blížneho len z dôvodu, že je vylúčený a pomoc potrebuje. To je dogma a nie služba. Je to ľudská dogma a nie láska k blížnemu. Nie je napísané ani nič o oblekoch a slim nohaviciach, sukniach, sukniach pod kolená, bradách, vysokých školách, červených nechtoch,  ani tom že niekomu nesmiem povedať na zdravie keď si kýchne. V Biblii je napísaná pravda, ktorá je nemenná. Ako vraví sám Jehova: „Nezmenil som sa“. Otázka je, čo je to TO nové svetlo? Prečo musí byť pravda stále menená ak je to raz a navždy pravda, ktorá nás ma oslobodiť?!

V minulosti sa rôzne náuky rôzne vysvetľovali (viď staršie vydania strážnej veže, knihy atď.) a obmieňali. Dnes sa to berie tak, že bratia tomu v tej onej dobe nechápali, namiesto toho, aby povedali, že zlyhali a mýlili sa. Organizácia a vedúci zbor na jej čele sa dnes snažia utajovať informácie o spolupráci s OSN, o týraných ženách a deťoch, pedofílií, spolupráci s ŠTB, rôznych finančných machináciách atď. Už v minulosti strašili ľudí v Božom mene blízkym koncom tohto sveta (1914,1925,1975 – rokmi ktoré si doslova vycucali z prsta a ktoré sa nikdy nesplnili, je azda Boh klamár?!) zakazovali transplantáciu orgánov a zneužili mnoho náuk a vytvorili z nich nezmyselné dogmy (otázka krvi, táto generácia nezomrie, prekrútenie biblických textov aby zapadali do učenia strážnej veže). Tak napríklad len také zneužitie exkomunikácie, ktoré po celom svete rozbíja rodiny, dobrých priateľov. Tu by som sa rád zastavil. Keď sa (Vám) starším dostane do rúk tento list, prečítajú prvú vetu a odložia ho bokom. Možno to isté urobia aj niektorí z vás zo strachu, aby ste nemali problémy, že čítate „odpadlícky“ material, alebo aby to náhodou vo vás nevzbudilo pochybnosti. Viem totiž o viacerých, ktorí cítia v svojom srdci, že organizácia nie je úplne kóšer. Ryba smrdí od hlavy a z obete sa stáva páchateľ, to je jediná pravda o organizácií. Bol by som veľmi rád keby na oznamoch na konci zhromaždenia povedali, že som opustil organizáciu dobrovoľne a vedome, ale nie som naivný a viem že sa to nestane. Povedia o mne, že už viac nie som Jehovových Svedkom a pre väčšinu to bude znamenať, že som bol vylúčený a som nekajúcny hriešnik nadutý pýchou, čo nie je pravda. Preto posielam tento list viacerým z vás.

Pravda sa má tak, že z organizácie nie je možné odísť dôstojne. Mimochodom je to jeden zo znakov kultu a sekty, ktoré organizácia spĺňa vo viacerých bodoch. S tým som sa už zmieril, iné mi ani neostáva. Nechcem, aby to vyznelo že všetko bolo iba zlé. To určite nie. Je vás veľa takých ktorý boli pre mňa niečim vzácnym a ktorým prajem v živote všetko dobré. Žiaľ, bolo mi aj veľa krát zo strany svedkov ublížené, slovne, ohováraním a neústavným spochybňovaním a sledovaním mojej osoby na sociálnych sietiach. Nevadí. Teda vadí, ale dokážem sa nad to povzniesť. Títo ľudia pre mňa duchovnou rodinou nikdy neboli a sú tak malí že ich ani nevidím. Na druhu stranu im to nechcem mať ani za zlé, keďže stať sa Jehovových svedkom okrem iného znamená aj to, že človek celkom stratí svoju identitu, kritické myslenie v dobrom slova zmysle, nemá čas na nič iné ako len na zhromaždenia a službu, čo dáva veľký priestor klebetám, táraniu a rôznym iným konšpiráciám a bráni zdravým úsudkom a rozhodovaniu na základe slobodnej vôle. Taktiež organizácia k tomu, aby bratia a sestry iných sledovali a udávali priam nabáda.  Rozhodol som sa preto opustiť túto deštruktívnu, byrokratickú organizáciu, ktorá manipuluje so životmi miliónov ľudí, ktorá je pokrytecká a ktorá na každú situáciu zvolí zázračný biblický text, ktorý jej pasuje a je vytrhnutý z kontextu. Môj život a moja viera sa za bránami organizácie nekončí. Môj život nie je čiernobiely. Moja záchrana nie je podmienená členstvom v organizácií. Jehova je šťastný BOH a má rád radostného darcu. Viera musí byť bez nátlakov, zastrašovania, kontroly a atakovania. Túžim samozrejme po šťastnom živote bez utrpenia a starostí, pretože som bol stvorený z lásky a pre lásku. Chcem ale naspäť to, čo som chcel na začiatku – byť oddaný Bohu a mať vzťah s Bohom, nie s organizáciou, ktorá sa snaží byť policajtom môjho života. Týmto žiadam, aby moje meno a všetky osobné údaje boli vymazané z evidencie a neboli nikdy viac spájané s náboženskou spoločnosťou JS.

Ďakujem

Adrián Áron Antal

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Post comment