Prečo člen vedúceho zboru klamal na súde v Austrálii?

V dnešnom článku sa pozrieme na krátke vyjadrenie člena vedúceho zboru Jehovových svedkov, Geoffrey Jacksona, ktorý sa pred Australian Royal Commission vyjadril o vedúcom zbore Jehovových svedkov spôsobom, ktorý vyvolal aj medzi niektorými úprimnými svedkami pobúrenie. O čo presne šlo?

V článku Najväčšie pedofilné kauzy Jehovových svedkov sme rozoberali vyšetrovanie sexuálnych zneužívaní v Austrálii, ktoré začalo v roku 2015. Tento proces bol sledovaný aj viacerými známymi médiami, vyšla o ňom voľne dostupná správa a na platforme YouTube sú k dispozícii videonahrávky z procesu, ktoré si každý môže voľne pozrieť. Napriek tejto dostupnosti a overiteľnosti sa stretávame medzi svedkami (a staršími v zboroch!) s absurdnými tvrdeniami typu nahrávky boli vytvorené odpadlíkmi, žiaden proces sa skutočne neodohral a svedectvo člena vedúceho zboru je podvrh. Takéto a podobné vyjadrenia len potvrdzujú už známy fakt, s ktorým sa stretávame po celom svete v radoch Jehovových svedkov, a to, že mnohí z nich sú náchylní veriť konšpiračným teóriám, hoaxom a dezinformáciám. Niektorí si tento spôsob myslenia ponechajú aj potom, ako od svedkov odídu. Ak niekto popiera a paranoidne tvrdí, že žiadne vyšetrovanie v Austrálii nebolo a slová člena vedúceho zboru sú fotomontáž, mal by si pozorne prečítať článok na oficiálnej stránke JW.org Dávajte si pozor na dezinformácie, ktorý varuje pred konšpiráciami (hoci paradoxne povzbudzuje k tomu, pred čím svedkovia bežne varujú – pred slobodným bádaním!), alebo by mal vyhľadať pomoc odborníkov, pretože popieranie reality spadá do kompetencií psychiatrov. Späť k prípadu a vyhláseniu.

Počas vyšetrovania v Austrálii bol vypočúvaný aj Terrence O’Brien, koordinátor austrálskeho výboru odbočky, riaditeľ a tajomník Watchtower Bible and Tract Society of Australia Ltd, ktorý na otázku o roli vedúceho zboru povedal, že “vedúci zbor je Jehovovým zástupcom na zemi a poskytuje definitívny výklad Biblie.” (ang. Governing Body is Jehovah’s representative on earth, providing definitive scriptural interpretation, Report of Case Study, No. 29, s. 14). Keď sa pýtali člena vedúceho zboru Geoffrey Jacksona, či sa takto vidia členovia vedúceho zboru, Jackson to poprel slovami “Mohlo by sa zdať značne trúfalé, keby sme povedali, že sme jediným hovorcom, ktorého Boh používa.” (ang.  would seem to be quite presumptuous to say that we are the only spokesperson that God is using’, Report of Case Study, No. 29, s.14). Správa, z ktorej vychádzam trefne poznamenáva, že toto vyjadrenie člena vedúceho zboru nie je v súlade s obrazom, ktorý predkladajú publikácie Spoločnosti Strážna veža, kde je vedúci zbor zobrazený ako jediný komunikačný kanál používaný Jehovom na zemi. (pozri Report of Case Study, No. 29, s.14).

Jehovovi svedkovia považujú za úplne samozrejme, že vedúci zbor Jehova používa ako svoj nástroj, skrze ktorý zjavuje či sprostredkuje pravdu a pokrm v pravý čas. Takéto verejné popretie pred súdom je jednoducho nemysliteľné. Jackson ako člen verného a rozvážneho otroka s Bibliou v ruke (video je dispozícii tu) zaprel, že vedúci zbor je jediným prostriedkom Jehovu Boha na zemi a že vedúci členovia Spoločnosti Strážna veža sa iba “usilujú naplniť úlohu” verného otroka. Jackson mohol s hrdosťou potvrdiť súdu to, čo vedia už nepokrstení zvestovatelia v radoch svedkov, no on to poprel.

Niektorí starší, ktorí sa usilujú nájsť odpoveď na všetko a bránia organizáciu do tej miery, že sú schopní siahnuť po akomkoľvek absurdnom argumente, tvrdia, že Jackson to urobil len kvôli súdu a že členovia komisie nemali právo na pravdivú odpoveď. Dajme nabok šok z toho, že toto sú skutočne schopní niektorí svedkovia tvrdiť a pozrime sa na tento argument v duchu logiky, morálky a Biblie.

Ak by to tak bolo, Jackson klamal (s Bibliou v ruke…). Klamal pred súdom a klamal pred všetkými, ktorí nahrávku po celom svete môžu voľne vidieť. Nemusíme tu uvádzať zoznam biblických textov či odkazov na publikácie, kde je klamanie jednoznačne odsúdené. Jackson neklamal v situácii, kde by mohol nejakým spôsobom uškodiť svedkom. Klamal v oblasti, ktorá je nad svetlo jasná a ľahko overiteľná. Jacksonovo klamstvo odporovalo dokonca výpovedi koordinátora austrálskej odbočky O’Briena, ktorý povedal presný opak.

V Matúšovi 10:32 – 33 sa píše: 32 Každého, kto sa ma zastane pred ľuďmi, sa aj ja zastanem pred svojím Otcom, ktorý je v nebesiach. 33 Ale kto ma zaprie pred ľuďmi, toho aj ja zapriem pred svojím Otcom, ktorý je v nebesiach. Svedkovia sa zvyknú pýtať, akú zásadu sa textu učíme. Môžeme si spoločne položiť rovnakú otázku: akú zásadu mal na základe tohto textu uplatniť Geoffrey Jackson? Ako Kristov nasledovník sa mal zastať pred ľuďmi pravdy, v ktorú verí, no on ju zaprel. Toto smutné a zbabelé vyjadrenie člena vedúceho zboru je také paradoxné, že sa nemožno čudovať svedkom, ktorý hovoria o odpadlíckej propagande. Kiež by to bola lož, ale žiaľ, je to realita.

Záver

Keď vás najbližšie bude niekto karhať, že spochybňujete úlohu verného a rozvážneho otroka, pokojne sa odvolajte na tieto slová Geoffrey Jacksona. Stali sa totiž precedensom, na ktorý sa možno odvolávať kedykoľvek. Z jeho vyjadrenia vyplýva, že Jehova Boh môže používať aj iných prostredníkov, nielen členov vedúceho zboru svedkov. Ak vás za to bude niekto chcieť vylúčiť, mali by ste trvať na tom, aby najprv bol vykonaný právny výbor s členom vedúceho zboru, ktorý poprel jednu zo základných náuk Jehovových svedkov. V publikácii Organizovaní sa píše:

,,Je potrebné, aby sme úzko spolupracovali s „verným a rozvážnym otrokom“ a s bratmi, ktorí boli vymenovaní za dozorcov. (Hebr. 13:7, 17) Keď budeme verne poslúchať pokyny organizácie a spolupracovať s bratmi, ktorí vedú dielo, budeme Jehovovu vôľu konať organizovane.” Organizovaní, aby sme konali Jehovovu vôľu, 2017, s. 164, ods. 20

V ďalšej publikácií nájdeme takéto vyjadrenie:

,,Aj dnes Jehova vedie svoj ľud tak, že mu postupne odhaľuje nové veci. (Prísl. 4:18) Prostredníctvom svojho svätého ducha vedie „verného a rozvážneho otroka“. (Mat. 24:45)…Podriaďujem sa vedeniu Božieho ducha v týchto veciach?‘” ,Dôkladne svedč’ o Božom Kráľovstve, 2018, s. 71, ods. 10

Vyplýva z týchto textov to, čo povedal pred súdom člen vedúceho zboru? Na túto otázku nech si každý úprimne odpovie sám…

Zdroj obrázku: YouTube

Použitá literatúra

 ,Dôkladne svedč’ o Božom Kráľovstve, 2018

Organizovaní, aby sme konali Jehovovu vôľu, 2017

Report of Case Study, No. 29, 2016

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

1 Comment

 1. Dobry den
  Chcel by som ,ukazat na iny pohlad na clanok.
  Prave v Australii, clen veduceho zboru hovoril pravdu.
  Vedomi si toho ze je pred kamerami a jeho odpoved uvidia a
  pocuju mnohy , tak povedal pravdu, Boh si nevybera tych
  ktorym da porozumenie pisma , len z niejakej konkretnej
  organizacie . Takze povedal pravdu.
  Problem nastava , ze uz 100 rokou pisu vo vsetkych svojich publikaciach
  ze len oni su bohom vybrany ,ako jeho hovorcovia , a tak v konfrontacii,
  toho co bolo povedane pred kralovskou komisiou, je loz ,pisana v publikaciach straznej veze , a tak su 100 rokou miliony , svedkou drzany v klamstve ze len cen veduci zbor, i napriek stale meniacemu sa vykladu, ktory sa uz podoba hadaniu ze asi tak to bude a moyno to bude tak , stale tvrdi, ze su jediny.
  Na tomto je vidiet jake su vyjedrenia straznej vezi, ked sa verejnost pozera a nemozu
  povedat to co iba clenom kde nikto sa nedozvie odpoved ktoru by spochybnil.

  Ospravedlnujem sa za chybajuce interpunkcne znamienka, ale v pocitaci ktory
  pouzivam aj po nastaveni slovenskeho jazyka , ich nezobrazuje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Post comment