Jehovovi svedkovia mučení v Rusku

Zadržiavaní v neľudských podmienkach, s vrecami na hlave, rezaní a omračovaní…

Včera ruský denník The Moscow Times uverejnil správu, že ruskí vyšetrovatelia pri vypočúvaní mučia zatknutých Jehovových svedkov. Väzňom je odopieraná voda, vyšetrovatelia ich vyzliekajú do naha, polievajú ich studenou vodou, dávajú im na hlavu vrecia, ktoré následne zalepia páskou, mliaždia im prsty, dokonca ich porežú na krku či nohách. Pri mučení sa použili aj omračujúce pištole. Tieto informácie poskytol denníku hovorca Jehovových svedkov v New Yorku Jarrod Lopes.

Jehovovi svedkovia sú od roku 2017 v Rusku zakázaní z dôvodu obžaloby z extrémistickej činnosti. Majetky Spoločnosti Strážna veža boli skonfiškované ruskou vládou a literatúra Jehovových svedkov sa dostala na zoznam zakázanej protištátnej spisby (viac informácií tu a tu). Svedkovia boli obvinení z extrémistickej činnosti, ktorá spočíva v absolútnej kontrole svojich členov, čo má byť porušením ich základných ľudských práv. Alexander Dvorkin, prezident antikultovnej Asociácie centier pre štúdium náboženstiev a siekt vidí v zákaze snahu o boj za ľudské práva, ktoré sú u svedkov potláčané, pretože sú obeťou sektárskej manipulácie (citáty tu).

Ako aktivisti sme razantne proti takýmto nehumánnym praktikám a krokom, ku ktorým sa odhodlala Ruská federácia. Napriek nášmu odporu voči manipulácii a praktikám Spoločnosti Strážna veža, neschvaľujeme takéto nehumánne kroky, ktoré porušujú základné ľudské práva. Boj proti manipulácii a sektárskym praktikám je jedna vec, druhá vec je skĺznuť k brutálnemu prenasledovaniu ľudí. Viacerí aktivisti odsúdili rozhodnutie Ruskej federácie na základe niektorých faktorov. K týmto záverom sa pridávame aj ako autori stránky. V prvom rade ide o zásadné porušenie ľudských práv. Žiaden človek nemá byť mučený pre svoje presvedčenie, ponižovaný ani znevýhodnený. Zákaz Jehovových svedkov bude viesť v konečnom dôsledku k ich posilneniu nielen v Rusku, ale po celom svete. Odpor a prenasledovanie ich zmobilizujú viac ako čokoľvek iné, pretože sa u nich prejaví tzv. mučenícky syndróm. Správy o mučení ich uistia, že sú na správnej ceste, pretože trpia tak ako trpel Kristus a prví kresťania. Vedenie Jehovových svedkov od čias Rutherforda dokázalo vždy využiť výhry alebo porážky vo svoj prospech a to takým spôsobom, že to vyzeralo ako plnenie nejakého proroctva či biblického textu. Vedúci zbor tejto tradícii ostal dodnes verný a využil ruské prenasledovanie svedkov ako dôkaz, že novým kráľom severu je Rusko (pozri video Výročná schôdza 2018 – Prejavy a oznamy, čas 52:40). Ak by poznali príslušné ruské autority dejiny, zmýšľanie a učenie Jehovových svedkov, vedeli by, že ide o ten najhorší spôsob, ako bojovať proti niektorým nehumánnym praktikám a učeniam svedkov. Jehovovi svedkovia sú sami obete, obete svojho autoritatívneho vedenia, ktoré sa štylizuje do role Krista a systému, ktorý ich zbavuje individuálneho a kritického myslenia. Ruská federácia ich však zbavila slobody a siahla im na zmysel ich života. V takom prípade nemôžu očakávať pozitívny výsledok. Jehovovi svedkovia potrebujú nezávislé informácie, logické argumenty, voľnú diskusiu, ktoré im môžu nenásilne otvoriť oči, aby si uvedomili, že sú obeťou globálneho podvodu. Krok Ruskej federácie tomu však určite nepovedie.

Správy o mučení prevzaté z https://www.themoscowtimes.com/2019/02/20/7-jehovahs-witnesses-brutally-tortured-russia-spokesman-says
Názor aktivistu Lloyda Evansa: https://www.youtube.com/watch?v=hP5_eO7KehU&t=39s

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Post comment