Má kritika význam?

Má význam kritizovať organizáciu, štrajkovať a písať články proti Jehovovým svedkom?

,,Blázni si vždy vystačia so svojimi argumentmi.” Bram Stoker

Nedávno som pozeral video aktivistu a bývalého Jehovovho svedku Lloyda Evansa s názvom Prečo sa nemôžem cez to preniesť  (titulky si zapnite v nastaveniach v slovenčine). Tento článok je čiastočnou reakciou na toto video a na argumenty, s ktorými sa ako bývalí svedkovia a kritici stretávame.

Povedať o bývalých členoch – odpadlíkoch – že ich aktivizmus, kritika a štrajky sú len dôkazom ich odpadlíctva, vplyvu Satana či slabej duchovnosti, je veľmi nebezpečné zjednodušovanie, ktoré vyhovuje akurát tým, ktorí moc času premýšľaním netrávia. Rovnako to platí aj pre argument pomstou – všetko, čo robíme, je len prejav pomsty voči Spoločnosti Strážna veža. Niektorým svedkom bolo vzaté príliš mnoho nato, aby dokázali z jedného dňa na druhý na všetko zabudnúť a preniesť sa ponad to všetko. To je z časti aj prípad Lloyda, ktorý sa so svojou rolou aktivistu vžil a pravdepodobne je aj finančne podporovaný. To je samozrejme v poriadku, pretože človek musí z niečoho žiť a štúdium dejín svedkov, ich skúseností a obrovského množstva literatúry stojí čas a peniaze.

Má zmysel bojovať proti Spoločnosti Strážna veža? Má zmysel kritizovať jej učenie, upozorňovať na jej pokrytectvo, zatajované kauzy, nepresnosť a nepravdivosť faktov a učenia? Má zmysel štrajkovať pred štadiónmi? Odpoveď na toto všetko nie je jednoduchá, preto hovorím len za seba ako jeden z adminov tohto webu. Nie, nemyslím si, že to má úplne zmysel, a to z niekoľkých dôvodov. Zatiaľ čo jeden kult je kritizovaný, množstvo ďalších vzniká a podmaňuje si mysle a srdcia ľudí, ktorí potrebujú niekde patriť a zažívať pocit istoty a spolupatričnosti. Jedni odchádzajú od svedkov z logických a racionálnych dôvodov, aby prijali nelogické a iracionálne nové presvedčenia, ktoré ich možno robia slobodnejšími ako u svedkov, avšak nie sú o nič viac založené na “dôkazoch” ako učenie Strážnej veže. Ďalším faktorom je vplyv a moc Spoločnosti Strážna veža, ktorý netreba podceňovať. Právne spory a tlak Spoločnosti na bývalých členov dokáže byť veľmi silný a jednotlivec len máločo dosiahne voči nadnárodnému korporátu, ktorý disponuje obrovskými finančnými prostriedkami, špičkovým marketingom a propagandou na najvyššej úrovni. Otázna je aj efektívnosť. Väčšina svedkov sa vyhýba akýmkoľvek informáciám, ktoré by čo i len čiastočne narúšali jeho presvedčenie. Bývalí členovia neraz hlásajú a rozširujú neoverené informácie na úrovni konšpiračných teórií, ktoré len nahrávajú Spoločnosti, ktorá len môže ukázať prstom a povedať “aha, vidíte, vraveli sme vám, že klamú!” Áno, aj bývalí členovia od svedkov klamú, časom prekrúcajú fakty a naložia organizácii viac, ako by si v danej veci zaslúžila. Netreba však zabudnúť, že aj keď to kritik, aktivista či jednoducho “odpadlík” preženie, neznamená to, že nech povie či upozorní na čokoľvek iné, už automaticky nemôže mať pravdu. Raz sa pomýliť neznamená klamať neustále. Rovnako ani organizácia neklame a nezavádza vo všetkom, čo robí. Ak sa teda rozhodne niekto kritizovať Spoločnosť, nech to robí seriózne na základe faktov a odborných informácií, nie z rôznych webov, kde ani len neuvedú zdroj, odkiaľ vychádzali.

Samozrejme, keby si každý povedal, že to celé nemá zmysel, nič by sa nedialo a možno tisíce ľudí by aj naďalej boli otrokmi tohto hnutia. Nemyslím si, že nihilzmus a pasivita je cestou, avšak ani prílišný entuziazmus a aktivizmus nie sú najlepšie. Jehovovi svedkovia predstavujú len zlomok siekt a fundamentalistických hnutí, ktoré fungujú na podobných princípoch ako svedkovia. Neexistujú kritéria, na základe ktorých by sa človek mohol striktne vymedziť výlučne proti svedkom bez toho, aby do zorného poľa kritiky nespadali aj ostatné v spoločnosti integrované náboženské skupiny ako adventisti, baptisti, Mormóni či dokonca katolíci. Pri bližšom skúmaní skúseností a princípov, na akých mnohé z týchto hnutí fungujú zisťujeme, že organizované náboženstvo samo o sebe je nositeľom totalitných princípov, ktoré prehliadajú ľudskú individualitu a nútia človeka proti jeho vôli podriadiť sa organizačnej mašinérii, kde “účel svätí prostriedky” a “jednota je nadovšetko”.

Vedenia odbočiek informujú “centrum” vo Warwicku o “odpadlíckom” odpore v jednotlivých krajinách sveta. Niekedy stačí len čakať, a opozícia sa sama zničí pre vnútorné rozpory, ktoré Spoločnosti len vyhovujú. Inokedy stačí len dúfať v to, že to “urazených” odpadlíkov prejde a vzdajú sa snahy naďalej brojiť proti organizácii. Možno ste si všimli, že zo začiatku sme na stránke JWfakty publikovali pravidelne a vo väčšom množstve. Nepopierame, že sme mali väčšiu motiváciu, viac tém spracovaných a hlavne viac času. Aktuálne je situácia taká, že článkov je čoraz menej a vychádzajú v menšej frekvencii. Od nového roka budú články na JWfakty publikované sporadicky a nepravidelne. Neznamená to však, že sa o web nezaujímame. Na webe bolo dosiaľ publikovaný dostatok obsahu, ktorý bol a bude užitočný aj pre ostatných, ktorí v budúcnosti budú mať záujem niečo o svedkoch si prečítať. Ak má niekto záujem nás podporiť či už článkom, námetom alebo finančne, napíšte nám do mailu, uvítame akúkoľvek podporu, pretože celý projekt beží len na dobrovoľnej báze.

Ignorovať svedkov nie je cesta, avšak postaviť zvyšok života na tom, že človek len kritizuje túto organizáciu nie je rovnako rozumný spôsob, ako stráviť zvyšný čas života. Človek sa musí “posunúť ďalej”, avšak nezabudnúť na minulosť, aby sa nedostal do niečoho podobného či ešte horšieho ako bola organizácia svedkov. Ako admin necítim voči svedkom už nenávisť ani hnev (iba situačne), skôr ľútosť nad miliónmi životov, ktoré žijú podľa vôle niekoľkých mužov v Amerike, ktorí im definujú, čo je “pravda”. Ak si niekto zaslúži skutočný trest, sú to práve títo muži, ktorí prevzali od predchádzajúcich generácií teokratický ideologický systém produkujúci zmanipulované obete neschopné normálne a slobodne žiť svoje životy, muži, ktorí tento systém živia a rozširujú ďalej bez štipky pokory  s klamstvom v ústach aj na tvárach, len aby sa organizácia zachovala a mašinéria šla ďalej. Možno toto je jeden z dôvodov, prečo sa oplatí otvárať svoje ústa a písať takéto články.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

2 Comments

 1. Absolútne súhlasím s daným článkom
  Všetko čo bolo napísané
  Keď píšete že niektorí po odchode od svedkov hľadajú niečo iné tak nechcem to zovšeobecniť ale myslím že sa zväčša jedna o ľudí ktorí samy vstúpili medzi svedkov
  Hľadali zmysel života, Boha ,Krista alebo daco iné
  Skratka mali nejaké to ‘duchovne citenie’
  No na druhu stranu taký ako ja čo sme boli odmalička vychovavany v tomto náboženstve zmyšlame inak
  Ja žijem teraz podľa seba
  Keď niečo nerobím alebo naopak robím je to preto že som si to sám zvážil a sám sa pre to rozhodol
  Náboženstvo nepotrebujem k tomu aby mi kecalo do toho ako mám žiť

  Ďakujem za tvorbu tohto webu a dúfam že v budúcnosti bude pomáhať svedkom ktorí začnú mat pochybnosti
  Kritika veci je tu rozumne vysvetľovaná s podloženými faktami
  Tento web pomáha dozvedieť sa pravdu o pravde

 2. Má to celé význam!
  A za to Vám ďakujeme. Je dôležité si uvedomiť, že nepomáhate len Svedkom Jehovovým, či už aktívnym, nečinným alebo vylúčeným. Pomáhate aj ľuďom, ktorí nie sú SJ ale majú tam svojich blízkych, priateľov a známych. A pozorne vnímajú čo sa s nimi deje.
  Čo chcem doplniť a je to skutočne zaujímavé, kontakt na Váš web som dostal práve od SJ! To vypovedá o tom, že pozorne čítajú Vaše články.
  Veľa pevnej vôle do napísania ďalších dôležitých článkov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Post comment